Pune, Maharashtra
GST No. 27ABJFA5743N1ZY
Call 07942553658 72% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Motor Power (HP) | 5 HP |
| Grinding Capacity (kg/hr) | 80-100 kg/hr |
| Pulverizer Type | Standard Pulverizer |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Body Material | MS and SS |
| Chamber Type | Double Chamber |
| Suitable For | Sugar, Chemicals, Herbs, Dross, Grains, Minerals, Cattle Feed, Spices, Plastics |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Electricity Connection | Three Phase |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Capacity | 200-500 kg/hr |
| Power Consumption | 2 Kwh |
| Motor Power | 2 HP |
View Complete details
| Weight | 100kg |
| Capacity | 50kg/hour |
| Dimension | 550X400X850mm |
| Inlet Size | 6mm |
| Motor | 2.2kW |
| Output Size | 60 Mesh |
| Speed | 6000 RPM |
View Complete details