Pune, Maharashtra
GST No. 27ABJFA5743N1ZY
Call 07942553658 72% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500 kg/hr |
| Motor Power | 1 HP |
| Vegetable Cutting Capacity | 500 kg/hr |
| Cutting Function | Slicing, Shredding, Dicing |
| Cutting Shapes | Shred, Cube, Slice |
| Motor | 1 HP, 0.75 KW |
| Suitable for | Ginger, Onion, Beetroot, Carrot, Potato |
| Usage/Application | incommercial kitchens, food processing units (Pickle, Dehydration, Frozen etc) |
| Application | Onion, Ginger, Carrot, Tomato, Potato |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage Supply | 230 to 415 v |
| Max Cutting Size | 20 mm |
| Weight | 75 to 80 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| MOC- SS304 Material , Root vegetable Cutting machine special for ginger slicing,for 5 mm slice 300-500 kg per hour capacity.(Slice cutting). One slice cutter along with machine. SS304 material with standard IS make brought material. Electric load:- 1hp,230/415 Volts ,50 Hz.On Off Switch and safety ,Dol starter along with machine for ON-OFF the machine. Material Loading : Manual ,Material Removal : Manual |
Additional Information:
View Complete details