Pune, Maharashtra
GST No. 27ABJFA5743N1ZY
Call 07942553658 72% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
| Vegetable Cutting Capacity | 1000 kg/hr |
| Capacity | 1000 to 1400 kg/hr |
| Cutting Shapes | Slicing |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor | Single Phase, Three Phase |
| Suitable for | Lady Finger, Corriender, Parsley,Carrot, Potato, Tomato. |
| Usage/Application | Industrial, Commercial, Food factory |
| Material | SS 304 |
| Voltage Supply | 230v to 415 v |
| Power Consumption | 3 Kw |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Power Rating | 1 hp |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Cut Type | Julienne, Slice, Dice |
| Body Material | Stainless Steel |
| Suitable For | GInger, Carrot, Potato, Beetroot, etc, Onion |
| Material | Stainless Steel |
| Blade Material | SS304 |
| Power Source | Electric |
| Warranty | 1 year |
| Phase | Single Phase |
| Usage Area | Food Factory, Hotel, Restaurant, Canteen |
| Country of Origin | India |
| Brand | A M Technology And Engineering LLP |
| Usage/Application | commercial kitchens, food processing units (Pickle, Dehydration, Frozen etc) |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Number
Product Brochure
| Machine Type | Vegetable Cutter |
| Capacity | Above 500 kg/hr |
| Vegetable Cutting Capacity | 500 kg/hr |
| Application | Fruit & Vegetable, Spices Grinding, Snacks Production, Dehydration and Commercial kitchen |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Cutting Shapes | Slice, Shred, Cube |
| Motor | 1 HP, 0.75kw |
| Suitable for | Beetroot, Turmeric, Carrot, Onion, Ginger, Potato |
| Usage/Application | incommercial kitchens, food processing units (Pickle, Dehydration, Frozen etc) |
| Voltage Supply | 230 to 415 v |
| Power Consumption | 0.75 kw |
| Weight | 75 to 80 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| MOC- SS304 Material , Root vegetable Cutting machine special for ginger slicing,for 5 mm slice 300-500 kg per hour capacity.(Slice cutting). One slice cutter along with machine. SS304 material with standard IS make brought material. Electric load:- 1hp,230/415 Volts ,50 Hz.On Off Switch and safety ,Dol starter along with machine for ON-OFF the machine. Material Loading : Manual ,Material Removal : Manual |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 10 kg to 15 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial, Food Processing Company |
| Motor Power | 1 HP, 0.75 kw |
| Power | 0.75 kw |
| Voltage | 230v to 415v |
| Brand | A M Technology And Engineering LLP |
| Driving Motor | 1 HP |
Additional Information:
View Complete details