Pune, Maharashtra
GST No. 27ABJFA5743N1ZY
Call 07942553658 72% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Vegetable Cutting Capacity | 500 kg/hr |
| Cutting Shapes | Slice, cube, dice |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Motor | 1 HP |
| Usage/Application | Food Industry , Commercial, industrial, food dehydration factory |
| Suitable for | Tomato, Potato, Ginger |
| Ideal For | Food Dehydration Industry, Food factory |
| Shape | Slicing, Dicing, Shredding |
| Brand | A M Technology And Engineering LLP |
| Material | SS 304 |
| Voltage Supply | 230 to 415 v |
| Power Consumption | 50 Hz |
| Features | Slicing, Dicing, Shredding |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Vegetable Cutting Capacity | 1000 kg/hr |
| Capacity | 500 to 1000 kg/hr |
| Cutting Shapes | Slicing, Dicing, Shredding |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Motor | Single Phase, Three Phase, 1 HP |
| Suitable for | Tomato,, Ginger, Onion, Potato |
| Usage/Application | Food factory, Food Dehydration Plant |
| Material | SS 304 |
| Voltage Supply | 230 to 415 v |
| Spare Blades | If customer required |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 1 HP |
| Vegetable Cutting Capacity | 100 kg/hr |
| Capacity | 50 to 100 kg/hr |
| Type of Machine | All Vegetable Slicer |
| Cutting Shapes | Slice |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor | 1HP Single phase |
| Suitable for | Ginger, Potato, Onion, Tomato, Corriender, Lay finger |
| Usage/Application | Food Industry, Commercial, Industrial |
| Material | SS 304 |
| Voltage Supply | 230v to 415v |
| Power Consumption | 50 Hz |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500 kg/hr |
| Motor Power | 1 HP |
| Vegetable Cutting Capacity | 500 kg/hr |
| Cutting Function | Slicing |
| Body Material | SS 304 Grade |
| Number of Blades | One Slicing cutter |
| Motor | Single Phase Induction Motor |
| Suitable for | Onion, Potato, All Root Vegetables, Ginger |
| Application | Potato, Ginger, Carrot, Onion |
| Usage/Application | incommercial kitchens, food processing units (Pickle, Dehydration, Frozen etc) |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage Supply | 230v to 415v |
| Root Vegetable Cutting Machine MOC- SS304 Material special for ginger slicing,for 5 mm slice 300-500 kg per hour capacity.(Slice cutting). One slice cutter along with machine. SS304 material with standard IS make brought material. Electric load:- 1hp,230/415 Volts ,50 Hz.On Off Switch and safety Dol starter along with machine for ON-OFF the machine. Material Loading : Manual ,Material Removal : Manual |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Vegetable Cutting Capacity | 300 kg/hr |
| Capacity | 300 to 500 Kg/hr |
| Cutting Shapes | Slicing, Dicing, Shreding |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor | single phase / three phase |
| Blade Sizes | As per Customer requirement |
| Suitable for | Onion, Potato, Ginger, All fruits & Root vegetables |
| Usage/Application | Food Industry, Commercial, food dehydration plant |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage Supply | 230 to 415 V |
| Power Consumption | 50 Hz |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 2000 Kg/hr |
| Operation Type | Electric |
| Motor Power | 2 HP |
| Capacity (Production Rate) | 1500 to 2000 Kg/hr |
| Cutting Function | Slicing |
| Body Material | SS 304 Grade |
| Number of Blades | 2 Blades |
| Application | Onion, Potato, Carrot, Cabbage, Ginger, Tomato |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Warranty | 1 Year |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Machine Function | Slicer, Complete Line |
| Machine Material | SS304 |
| Capacity | 500 to 1000 kg/hr |
| Output Form | Slice |
| Automation Grade | Automatic |
| Cutting Shapes | Slicing, Dicing, Shreeding |
| Blade Sizes | 3mm Slice, 6mm shread, 12mm cube |
| Suitable for | Potato, Ginger, Turmeric, Fruits, Onion |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage Supply | 230v to 415v |
| Power Consumption | 1 HP |
| Motor | Single Phase, Three Phase, 1 HP |
| Usage/Application | Industrial, Commercial |
| MOC- SS304 Material , Root vegetable Cutting machine special for ginger slicing,for 5 mm slice 300-500 kg per hour capacity.(Slice cutting). One slice cutter along with machine. SS304 material with standard IS make brought material. Electric load:- 1hp,230/415 Volts ,50 Hz. On Off Switch and safety ,Dol starter along with machine for ON-OFF the machine. Material Loading : Manual ,Material Removal : Manual |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 900 Kg/hr |
| Motor Power | 2 HP |
| Cutting Function | French Fries, Shredding, Cubing, Julienne, Slicing, Dicing |
| Body Material | SS 304 Grade |
| Number of Blades | One Cube Cutter Set |
| Application | Carrot, Potato, Ginger, Cabbage, Tomato, Onion |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Warranty | 1 Year |
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 1000 Kg/hr |
| Motor Power | 2 HP |
| Cutting Function | Slicing, French Fries, Cubing, Julienne, Dicing |
| Body Material | SS 304 Grade |
| Number of Blades | One Cube Cutter Set |
| Application | Tomato, Cabbage, Ginger, Onion, Potato, Carrot |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Warranty | 1 Year |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500 kg/hr |
| Motor Power | 1.5 HP |
| Cutting Function | Slicing |
| Body Material | Stainless Steel |
| Number of Blades | 2 Blade |
| Application | Tomato, Ginger, Onion, Potato, Leafy Vegetables, Cabbage, Carrot |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Warranty | 6 Months |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 50 kg/hr |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Cutting Function | Slicing |
| Body Material | Stainless Steel |
| Number of Blades | 2 Blade |
| Application | Tomato, Leafy Vegetables, Onion, Carrot, Cabbage |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Warranty | 6 Months |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500 kg/hr |
| Motor Power | 2 HP |
| Cutting Function | Julienne, Dicing, Shredding, Slicing, French Fries, Cubing |
| Body Material | Stainless Steel |
| Number of Blades | 1 Cutter Set |
| Application | Ginger, Tomato, Onion, Potato, Cabbage, Carrot |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Capacity | 200 Kg/hr |
| Type | Batch Type |
| Technology | Bubble Washing |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Frame Material | Stainless Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
| Capacity | 200-500 kg/hr |
| Material of Construction | Stainless Steel |
| Warranty | more than 24 months |
| Power Consumption | 3 HP |
| Motor Power | 3 HP |
| Dimension | 960 x 880mm |
| Voltage | 230 to 415 v |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 700 kg/hr |
| Motor Power | 3 HP |
| Cutting Function | Cubing, Slicing, Chopping, Dicing, French Fries, Shredding, Julienne |
| Body Material | Stainless Steel |
| Number of Blades | 4 Blade set |
| Application | Tomato, Onion, Leafy Vegetables, Ginger, Potato, Carrot, Cabbage |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Warranty | 1 Year |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 200 kg/hr |
| Motor Power | 3 HP |
| Machine Type | Electric |
| Body Material | Stainless Steel |
| Cutting Style | Slicing |
| Weight | 90 kg |
| Phase | Three Phase |
| Number of Jali | 3 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 400 to 500 kg/hr |
| Vegetable Cutting Capacity | 500 kg/hr |
| Cutting Method | Slice |
| Motor HP | 1 HP + 0.5 HP |
| Warranty | 1 year |
| Suitable for | Leafy Vegetable |
| Material | SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
Vegetables/fruit cutting and slicing machine Continuous Type.required seedless fruits for cutting. Cutting Size : thickness adjustment 2-50 mm, Cutter and conveyor speed adjustment thorough VFD. MOC: All mfg Parts – SS 304 With PP Food grade Belt for conveyor & IS Standard Brought out material. SS Harden Blades for vegetable cutting. Dimension: 950 (L)X550(W)X1300(H)mmControl Panel : Control panel along with machineElectric load 1.5 hp, 230/415 Volts 50 Hz.On Off Switch and safety switch. All ISI and/ or CE marking Accessories. Material Loading : Manual, Material Removal : Manual.
Additional Information:
View Complete details