Pune, Maharashtra
GST No. 27ABJFA5743N1ZY
Call 07942553658 72% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Number Of Tray | 24 |
| Capacity | 80 to100 kg/Batch |
| Type | Batch Type |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Design | Vacuum Dryer |
| Heating Media | Electric |
| Material | Outer Body MS & Inner contact part All SS 304 |
| Number of Trays | 24 |
| Design Type | Standard, Customized |
| Max Temperature | 0-100 Degree |
| Power | 6 kw |
| Material Grade | MS Powder Coated |
| Dimension | L 2100 x W1200 x H1650 mm. |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Number Of Tray | 12 |
| Type | Batch Type |
| Design | Vacuum Dryer |
| Number of Trays | 12 |
| Design Type | Customized, Standard |
| Voltage | 230 to 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Tray Material of Construction | SS 304 Perforated |
| Dryer Material of Construction | outer body MS and Inner contact part SS 304 |
| Color | Milky white 7035 |
| Power Consumption | 3 kw |
| Number of Blower Fans | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Number Of Trays | 12 Trays |
| Heating Source | Electric |
| Tray Size | 1300 x 800 x1650 mm |
| Max Temperature | 250°C |
| Body Material | MS + SS Contact |
| Air Circulation | Forced Air |
| Door Type | Single Door |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Application | Chemical, Textile, Pharma, Food |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Number Of Trays | 24 Trays |
| Heating Source | Electric |
| Tray Size | 2100 x 1200 x 1650 mm |
| Max Temperature | 250°C |
| Body Material | MS + SS Contact |
| Air Circulation | Forced Air |
| Door Type | Single Door |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Application | Food, Textile, Chemical, Pharma |
Additional Information:
View Complete details