Pune, Maharashtra
GST No. 27ABJFA5743N1ZY
Call 07942553658 72% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Belt Thickness | 6 mm |
| Type of Belt Conveyor | Flat Belt Conveyor |
| Type | Belt |
| Material | Nylon |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Belt Width | 500 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Features | Heat Resistant |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
MOC : 45 DEG Inclined Conveyor, 1000 Kg/hr ,with chutes, Food grade PP sky blue modular Belt , MS frame with well painted or powder coated.Dimension: L 5260 X H2500 X BELT WIDTH 510 MMAPPROXIMATE BELT LENGTH=11 MTRControl Panel: Dol Started provided with conveyor.0.5 to 1 hp, 3p, 415 Volts 50 Hz. Material Loading : Manual. Material Unloading : Manual .
Additional Information:
View Complete details