Pune, Maharashtra
GST No. 27ABJFA5743N1ZY
Call 07942553658 72% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 200 kg/hr |
| Operation Type | Electric |
| Capacity (Production Rate) | 100-200 kg/hr |
| Motor Power | 2 HP |
| Cutting Function | Slicing |
| Body Material | Stainless Steel |
| Cutting Shape | Slicing |
| Voltage | 230 to 415 v |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Blades | 1 |
| Production Capacity | 200 kg/hr |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Slicer Type | Commercial |
| Usage/Application | commercial kitchens, food processing units (Pickle, Dehydration, Frozen etc) |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Also Suitable for | Potato, Beetroot, Ginger etc, Onion, Tomato |
| Brand | A M Technology And Engineering LLP |
Root Vegetable Slicing Machine
• Model No – Drum Slicer
• Make : Taiwan
• Suitable for ginger, turmeric, potato, onion, etc slicing
• Capacity : 100-150 Kg/hr approx.
• Adjustable thickness of slices From 1 TO 10 mm
• Shred Thikness 3,6,9 mm
• High quality robust blades
• MOC : Stainless steel body
• Power : 2 HP, 220 V
Additional Information:
View Complete details